zgrywanie (nagrywanie) programów z iTVP

halo, halo.

jako że dzisiaj przypadło mi zgranie z internetowej wersji TVP jednego z ichnich programów – mianowicie Wiadomości wyemitowanych o 19:30 dnia 17 kwietnia 2009, a w Internecie żadnych wskazówek nie znalazłem, to sposób zastosowany przeze mnie prezentuję. zaznaczam, że nie wiem, jak będzie on działał w przypadku, gdy w celu obejrzenia jakiegoś programu potrzebne jest zapłacenie za niego – testowany on był tylko na wspomnianych już wiadomościach.

VLC media player, ku mojemu zdziwieniu, nie poradził sobie z takim strumieniem. jako wyjście zapisywany był tylko dźwięk – obrazu niestety brakowało. znalazłem jednak inny sposób, który zadziałał bezproblemowo.

zaczynamy od wejścia na odpowiednią stronę iTVP (odpowiednią – tą, na której jest to „okienko z filmikiem”) przez Internet Explorera. zakładając, że Windows Media Player jest zainstalowany, i w mniejszym lub większym stopniu ładuje się jako wtyczka do IE, mniemane „okienko z filmikiem” powinno się pojawić i wyglądać mniej więcej tak (zaznaczam, że mam WMP9, więc dość leciwego, bo w ogóle go nie używam, wygląd jednak i ogólna koncepcja powinny być podobne) :

clipboard01

a co teraz? ano teraz klikamy na to okienko prawym przyciskiem myszy i wybieramy Properties (w polskiej wersji powinny to być Właściwości). ukazuje nam się nowe okienko, które jest pierwszym krokiem do naszego strumienia :

clipboard02

podświetlony tutaj adres zaznaczamy i kopiujemy do schowka. jest to dopiero pierwszy krok ponieważ adres ten wskazuje na plik ASX, który jest napisany w XML-o podobnej składni i zawiera odnośniki na faktyczne strumienie obrazu i dźwięku przekazywane protokołem MMS. co gorsza, są one zakodowane w sposób URL-owy. jednak i na to jest sposób.

zaczynamy od ściągnięcia pliku spod tego adresu na swój dysk. do tego celu nie przyda się przeglądarka, gdyż ta najprawdopodobniej będzie chciała odtworzyć ten adres przez odpowiednią wtyczkę multimedialną. ja w celu ściągnięcia tego pliku wykorzystałem program wget, jednak jakikolwiek download manager (np. FlashGet czy Download Accelerator) powinien sobie bezproblemowo poradzić.

gdy plik ten mamy już na dysku (nazwa nie ma znaczenia), otwieramy go w najzwyklejszym edytorze tekstowym. oczom powinno się ukazać coś takiego :

<asx version="3.0"><param name="encoding" value="utf-8"/><title>17.04.2009, 19:30</title><entry><title>17.04.2009, 19:30</title><ref href="mms://212.191.227.125/312tzLI0QWkO6qCytQzGWgLFbqjPSbJOGQBAcnEkyzpB5dQO3p8swsLuD%2bU44cNrzwPbaWFDaiJDDZaBwjMpy0z3r0ZJ8gpUcBN4rI7xV7ZR83K70WdehMky97o7ebwzvzU33Gd1C5%2f1ZRbk3svsK%2buHgCvcwggOX0RqW0kC6OoaU%3d/1.wmv" /><ref href="mms://212.191.227.117/311ZfsUXIfMTeZXK3u0PstZt4E%2bJxjLwpwrBILeZxVLY4RPUTFd9DXWoQ2xpshDVl6GqEhWbYvUWxo4kb27sfjD5F9Od6x7c0%2fRNeOCoMKbzaATVH1SyQKE%2biE3RyC4YiB04w6sIxJmwMgEXNC22uPLIsn9To3waUmcwvsLwam5T0%3d/1.wmv" /><starttime value="00:00:00" /></entry></asx>

mało czytelne, prawda? jednak można z tego wyciągnąć interesujące nas informacje. drugi adres podany jako ref href, czyli w tym przypadku mms://212.191.227.117/311ZfsUXIfMTeZXK3u0PstZt4E%2bJxjLwpwrBILeZxVLY4RPUTFd9DXWoQ2xpshDVl6GqEhWbYvUWxo4kb27sfjD5F9Od6x7c0%2fRNeOCoMKbzaATVH1SyQKE%2biE3RyC4YiB04w6sIxJmwMgEXNC22uPLIsn9To3waUmcwvsLwam5T0%3d/1.wmv, jest już odnośnikiem na faktyczny strumień. ma on jednak znaki zakodowane URL-owo (czyli tak, żeby mogła je odczytać tylko przeglądarka bądź odtwarzacze wspierające taką konwersję). jest na to metoda – ja użyłem funkcji URL Decode, którą znaleźć można we wtyczce LeetKey do Firefoxa, jednak dokładnie taką samą konwersję można przeprowadzić tutaj. po przeprowadzeniu jej nasz odnośnik powinien wyglądać mniej więcej tak :

mms://212.191.227.117/311ZfsUXIfMTeZXK3u0PstZt4E JxjLwpwrBILeZxVLY4RPUTFd9DXWoQ2xpshDVl6GqEhWbYvUWxo4kb27sfjD5F9Od6x7c0/RNeOCoMKbzaATVH1SyQKE iE3RyC4YiB04w6sIxJmwMgEXNC22uPLIsn9To3waUmcwvsLwam5T0=/1.wmv

zmiany może i niewielkie, ale na pewno znaczące. zapisujemy już zdekodowany odnośnik – wskazuje już on w sposób stuprocentowo poprawny (tj. czytelny przez wszystkie aplikacje) na strumień zawierający audycję, którą chcemy nagrać. teraz jednak potrzebujemy programu, który cały ten strumień spod tejże lokalizacji wyciągnie.

na google istnieje trochę takich programów – wypróbowałem ich większość, jednak tylko jeden sobie poradził bezproblemowo. nazywa się SDP Downloader i możemy go dostać tutaj.

obsługa programu nie powinna sprawić problemu – po kliknięciu na Open wpisujemy nasz odnośnik na strumień (zdekodowany!), potem Go i po wybraniu pliku docelowego program rozpoczyna zgrywanie audycji na dysk – i to tyle. teraz pozostało tylko czekać.

mam tylko nadzieję, że nikogo z TVP to nie wzburzy*. czasami po prostu ominie się jakiś ciekawy, z jakiegokolwiek względu, odcinek. nie ukrywam, że mam swoje powody, przez które akurat to wydanie wiadomości zachowam na swoim dysku, oby tylko jak najdłużej. :)

jeszcze notka taka bardziej techniczna – ze strony, na której znajduje się program SDP Downloader, wynika, że Microsoft nie wspiera protokołu MMS od lutego 2008 (sami ten protokół stworzyli) i wycofuje jego obsługę z serwerów i odtwarzaczy. dziwne, że TVP zdecydowało się na używanie niewspieranej już technologii…

*zwłaszcza, że – jako pochodna dzisiejszej decyzji szwedzkiego sądu – mógłbym zostać posądzony o ułatwianie dostępu do prac objętych prawem autorskim. co się dzieje z tym światem, szkoda słów.

Reklamy

Informacje o Daniel

freezingly cold soul
Ten wpis został opublikowany w kategorii komputer i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „zgrywanie (nagrywanie) programów z iTVP

  1. burbie pisze:

    Chyba jak dotąd najkonkretniejszy wpis o hackowaniu itvp, jaki udało mi się znaleźć, i to rykoszetem, podczas szukania czegoś o rtorrencie, dzięki i za to i za tamto. Chciałbym dodać do Twojej uwagi technicznej, że MMS-u (z kodowaniem wma2) używa też Polskie Radio. Dno kompletne; używam na codzień tunera internetowego i na kilkanaście słuchanych stacji kłopoty z odtwarzaniem (i to permanentne) są tylko i wyłącznie ze streamem Trójki. Mało kto inny w tym formacie nadaje.

    Z itvp miałem inny problem, korzystam z usług zagranicznego dostawcy internetowego i w związku z tym mam całkowicie zablokowany bezpłatny dostęp. Jak dotąd nie jestem w stanie wyłuskać nawet tych źródłowych URL-i. Ale to już właściwie rozpoczyna inny temat. Kłaniam się.

  2. Gość pisze:

    Też kiedyś tak omijałem playery na stronach, aby móc oglądać w VLC. Ale ja się bawiłem z cnbc biznes czy jakoś tak to wtedy było. Nic trudnego ale trzeba pogłówkować jak wydobyć to co potrzeba.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s