Anonimowe udostępnianie plików i folderów w Windows XP Pro

Dzisiaj prezentacja rozwiązania problemu, nad którym zastanawiałem się przez dość długi czas, mianowicie – jak sprawić, żeby (oczywiście nie wszystkie, ale chociażby wybrane) udostępniane w Windows XP Professional foldery były dostępne dla osób, które nie mają na tym komputerze konta. Rozwiązanie takie jest bardzo wygodne w małych sieciach lokalnych, jeśli chcemy udostępnić jakiś określony zasób każdemu, kto ma do tej sieci dostęp.

W Windows XP Home Edition zrobienie czegoś takiego jest banalnie proste, co wynika z okrojenia edycji Home z wszelkich opcji zabezpieczeń, powiedzmy, „enterprajsowych” – chociaż tutaj bardziej po prostu chodzi o stosowanie zwykłego schematu wywodzącego się prosto z Windows NT, bez żadnych jego uproszczeń.

Ale do rzeczy. Zaznaczam od razu, że wszelkie opisy tyczą się anglojęzycznej wersji systemu z zainstalowanym SP3. Komputer ten nie jest przyłączony do domeny i pracuje jako część grupy roboczej. Do naszego problemu mamy dwa rozwiązania :

  • przydzielić każdemu użytkownikowi łączącemu się z zasobem dokładnie takie same prawa, bez względu na to, kim on jest,
  • przydzielić inne uprawnienia użytkownikom anonimowym, a inne tym, którzy łączą się podając poprawną kombinację user/pass.

Pierwsze rozwiązanie jest idealną kalką „prostego udostępniania plików” znanego z Home Edition. Możemy je również wprowadzić na Professional, i to na dwa sposoby – pierwszym jest zaznaczenie odpowiedniej opcji w Opcjach folderów w Panelu sterowania.

Drugim sposobem natomiast (który nie spowoduje ograniczenia dostępnych opcji dotyczących zabezpieczeń zasobów współdzielonych oraz zabezpieczeń samych plików i folderów) jest zmodyfikowanie odpowiedniego ustawienia w Local Security Policy, gałąź Local Policies oraz Security Options nazwanego Network access: Sharing and security model for local accounts.

Ustawienie to ma dwie możliwe wartości, których chyba nie trzeba chyba dodatkowo wyjaśniać :

Jeśli chcemy, aby każdy łączący się z komputerem był rozpoznawany jako Guest (i otrzymywał tylko i wyłącznie jego uprawnienia), wybieramy drugą opcję.

Jedna z powyższych ścieżek wystarczy nam, aby zaimplementować „proste udostępnianie plików”. Jeśli szanowny czytelnik chce jednak mieć dokładniejszą kontrolę nad udostępnianymi zasobami, uprasza się o dalsze czytanie.

A więc : myśląc w ogóle o udostępnianiu anonimowym czegokolwiek, musimy mieć włączone konto gościa. Możemy tego dokonać przez aplet User Accounts w panelu sterowania, lub za pomocą ustawienia Accounts: Guest account status w Local Security Policy.

Musimy też odpowiednio zmodyfikować prawa, jakie posiada gość, a mianowicie jedno – prawo do dostępu do komputera z sieci, które domyślnie w XP Pro temu użytkownikowi jest odebrane. Znowu z pomocą przychodzi Local Security Policy :

Jeśli widzimy, że jest tam wspomniany „Guest”, to oczywiście usuwamy go. Teraz jest pora na modyfikację trzech kluczowych ustawień w Local Security Policy, mianowicie :

  • Network access: Let Everyone permissions apply to anonymous users
  • Network access: Named pipes that can be accessed anonymously
  • Network access: Shares that can be accessed anonymously

Pierwsze z nich zmieniamy oczywiście na „Enabled”. W przeciwnym razie połączenia od użytkowników anonimowych nie będą mapowane do uprawnień nadanym grupie „Everyone”, przez co nie będą miały żadnych uprawnień i dla jakiegokolwiek zasobu dostaniemy po prostu „Access denied”.

Drugie ustawienie powinniśmy zmienić – a mianowicie dopisać tam srvsvc tylko, jeśli chcemy, żeby anonimowi użytkownicy mieli możliwość wylistowania wszystkich udostępnianych przez komputer zasobów. Jeśli tego nie zrobimy, użytkownik będzie musiał znać nazwę zasobu – niemożliwe będzie pobranie nazw wszystkich, do których można się ewentualnie dostać.

Trzecie ustawienie musimy zmieniać za każdym razem, gdy tworzymy lub usuwamy nowy anonimowo udostępniany zasób. Jeśli go tutaj nie dodamy, to nawet pomimo nadania uprawnień grupie „Everyone” anonimowi użytkownicy nie będą mieli do niego dostępu!

Local Security Policy możemy już zamknąć. Teraz wystarczy utworzyć zasób, pamiętając o uprawnieniach, jakie musimy nadać. Po wybraniu naszego katalogu wchodzimy więc do „Sharing” w jego właściwościach :

Nadajemy mu żądaną przez nas nazwę i ewentualnie jakiś elokwentny komentarz, a następnie modyfikujemy uprawnienia :

Wychodzimy z okienka zatwierdzając zmiany i wracamy do właściwości naszego folderu. Musimy jednak jeszcze nadać uprawnienia do dostępu do niego z poziomu samego systemu plików, a nie tylko jako udostępnianego zasobu. W tym celu przechodzimy na zakładkę obok we właściwościach.

Widzimy tutaj, że „Everyone” nie ma zupełnie praw dostępu do tego katalogu. Tak więc nawet jeśli anonimowemu użytkownikowi udałoby się uzyskać dostęp do zasobu (a teraz już by się udało), nie mógłby on w ogóle odczytać folderu reprezentowanego przez ten zasób. Dodajemy więc grupę „Everyone”, modyfikujemy uprawnienia, jakie chcemy nadać, i zatwierdzamy zmiany.

Należy w tym momencie zaznaczyć, że uprawnienia przydzielone do zasobu i do folderu to dwie różne rzeczy. Mając pełne uprawnienia do zasobu, lecz read-only dla folderu, nic w nim nie zapiszemy – i na odwrót. Dla przykładu, logując się do tego zasobu jako „Daniel” miałbym tylko uprawnienia do jego odczytu – ponieważ do zasobu tego ma tylko uprawnienia „Everyone”, i są to uprawnienia RO. Nikt nam jednak nie broni dodać Daniela do listy uprawnień zasobu i nadać mu ich więcej.

Nie zapominamy oczywiście do dodaniu naszego nowego zasobu do listy anonimowo dostępnych w Local Security Policy.

To wszystko. :) Zasób taki jest teraz dostępny anonimowo, czyli może się na niego zalogować ktokolwiek, podając zupełnie dowolną nazwę użytkownika, która nie występuje na tym komputerze, i zupełnie dowolne hasło. Jeśli nazwa już występuje – będziemy zobowiązani podać hasło dla tego użytkownika.

Co najciekawsze, Google jak i dokumentacja MS na temat anonimowego udostępniania w XP Pro z grupą roboczą niewiele potrafią powiedzieć. W dojściu do wielu z tych rzeczy o wiele bardziej pomógł mi Linux, a konkretniej mówiąc – smbclient. Wstydź się, Bill.

Reklamy

Informacje o Daniel

freezingly cold soul
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s